Club Competitions Schedule

Social bowls tabs in at 13:30 every Tuesday and Friday. Dress code: Informal.
Green fees R15.00 for non-members.

General


The league will recommence the weekend of 23 March 2019.

Please note the leave list (hard copy) and e-leave closes every Saturday at 17:00
If your name is not on the leave list, then you will be carded.
No excuses will be allowed, no games will be re-scheduled.

Saturday 123March 2019

Morning

Tabs in and announcements at 08:45
Duty Steward: Volunteer
Umpire: Volunteer
All games to start at 09:00 unless otherwise specified

No club competitions


Afternoon

Tabs in and announcements at 13:45
Duty Steward: Volunteer
Umpire: Volunteer
All games to start at 14:00 unless otherwise specified

Men's League

1st Division: Municipals I vs Wingate Park I, venue Irene
C Bornman, P Bailey, P Troskie, C Alexander
D Mitchell (c), G Wait, E Duncan, W Erasmus

2nd Division: Municipals II vs Lynnwood I, venue Lynnwood
J Pollock, F van Vuuren, K Alexander (c), J Ellis
D Troskie, L Albertyn, D Oosthuizen, H Harmse

2nd Division: Municipals III vs PTA North I, venue Lynnwood
G Fourie, M van der Walt, W Pienaar, B van der Westhuizen
S Brits (c), B Lottering, M Engelbrecht, M Bothma

4th Division: Municipals IV vs Wonderboom III, venue Wingate Park
R Doyle, J O’Reilly, J Gillespie, M Rossi
H Scholtz, W Esterhuizen (c), J Barnard, S Barnard

5th Division: Municipals V vs Centurion II, venue Harlequins
S Esterhuyse, D Malan, K Pieterse(c), K van Jaarsveld
P Neethling, J Bothma, E Phillips, S van Vuuren

For any information or problems please contact Willem Erasmus at 083 655 4630.

Reserve League: Municipals vs R@M Bowls Club, venue Colbyn
Taonan Rungano (skip), Marius Botha, Henro Vermooten, CG Beukes.
Team manager: Christo Vermooten.
Meet at the club 12:45.
For any information or problems please contact Francis Channer at 083 462 6087.

Ladies League

1st Division: Municipals I vs Colbyn I, venue Groenkloof
H Engelbrecht, F Channer, K Stopforth, L Priestley
B van Vuuren, C Lottering, H van Vuuren, L Pretorius

2nd Division: Municipals II vs Pretoria CC I, venue Pretoria Country Club
S Mitchell, M Rynners, D Nieuwenhuizen, C Breakspear
J Eastes, R Meiring, Y van Niekerk, L Botha

2nd Division: Municipals III vs Centurion I, venue Pretoria Country Club
N Alexander, W Steyn, N Mentz, J van Ravesteyn
C Zeiss, L Skingle, S Riekerk, C van der Walt

For any information or problems please contact Marina Minnaar at 072 994 1599.

Reserve League: BYE

For any information or problems please contact Francis Channer at 083 462 6087.


Sunday, 24 March 2019

Tabs in and announcements at 08:45
Duty Steward: M Engelbrecht
Umpire: Volunteer
All games to start at 09:00 unless otherwise specified

Men’s Drawn Pairs
J Ellis, D Malan (12) vs D Troskie, S Roos (12)

Men’s Championship Singles at 09:00
J Erlank vs D Mitchell (markers: P Bailey, W Pienaar)

Men’s Handicap Singles at 10:30
P Bailey (10) vs W Pienaar (6) (markers: J Erlank, D Mitchell)

Mixed Pairs
G Fourie, L Pretorius vs H Engelbrecht, M Engelbrecht

Ladies Championship Singles at 09:00
S Mitchell vs B van Vuuren (markers: E Fisher, I Dickson)

Ladies Novices Singles at 10:30
E Fisher vs I Dickson (markers: S Mitchell, B van Vuuren)



Hannetjie Engelbrecht
Competition Secretary
082 354 3101